Haber Detayı
21 Aralık 2016 - Çarşamba 20:21
 
Muhtarların ve Köylünün İlçe Tarıma Tepkileri
Doğrudan Gelir Desteklemesinde köylünün %70 oranında mağdur edilmesine muhtarla sert tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi


BEN RÜŞVET VERMEM

Doğrudan gelir desteklemesine ilişkin fiğ ve diğer ürünlere destek listesinin açıklanmasıyla birlikte tepkilerde gelmeye başladı

Senemoğlu Köyü Muhtarı Şevket Yeni sabrında bir sınırı var diyerek yapılan yanlışlara eksiklere karşı sitem ederek tepkisini dile getirdi Şevket yeni yaptığı açıklamada

Köy halkı haklı. Biz Senemoğlu Köyü olarak 400 haneli bir köyüz ilçe tarımdan 64 kişiye fiğ desteği çıkmış bu yaptırım değilde nedir. Köyümüzde yüze yakın traktör var bu yaptırımların bize karşı ayrıcalığın olduğu açıkça ortada.

Rüşvet veren köylere tam destek, vermeyen köylere de bize uygulanan yaptırım yetkililer bunu irdelerseniz sizlerde göreceksiniz. 
Yazın yaylamız, bayırımız, çayırımız, dağımız yasaklanır, alan daraltılır, insanca yaşama hakkımız gasp edilir, özgürlükler kısıtlanır, kışında karantina ve bir sürü olumsuzluklar, niye sadece bize neden?
köyümüzde başıboş sokak köpeği bir danayı ısırdı diye köyümüz aylardır karantina altında. Vatandaş hayvanını satamıyor ki temel ihtiyaçlarını karşılasın. Otunu samanını alsın. Yasak- yasak -yasak, nereye kadar? Neden bu yasaklar hep senem oğlu köyüne neden?
Yıllardır Köyün Köprüsü Yapılmadı

Yıllardır köyün köprüsü yıkık onlarca dilekçe vermemize rağmen sağlıklı bir netice alamadım bu sorun aşılamadı oysa başka köylerin yolu suyu köprüleriyle yakından ilgileniyorlar bu iddia değil somut olduğu açıkça ortada

Göle ilçe tarım çalışanları kendi başına buyruk kafalarına göre iş yapıyorlar parası olmayan vatandaşın hayvanlarının aşısını yapmıyorlar sulama döneminde aşı yapmıyorlar işlerine geldiği gibi hareket ediyorlar köyümde uygulama, keyfi yaptırımlar istemiyorum varsa bir durum sorun bunun gereği zamanında yapılmalı 
Başıboş sokak köpeği bir danaya saldırdı diye hayvan alım satımı aylarca durdurulamaz .

Bu bölgenin ilçenin köylerin geçim kaynağı hayvancılık olduğunu birileri bunlara hatırlatmalı. Ben buradan yetkililere sesleniyorum Senemoğlu Köyü ilçenin en büyük köyü.

Farklı kurumlarda uygulamalara keyfi yaptırımlara gelecek bir köy değil yasal zeminde hakkını aramasını da biliriz bundan dolayı köyümüze karşı yapılan yanlışlar bir an önce düzeltilmeli

Senemoğlu Köyü Muhtarı Şevket Yeni

Saman Döken Köyü Muhtarından İlçe Tarıma Sert Tepki

Saman Döken Köyü Muhtarı Caim Akçora ve Köylülerden İlçe Tatım Müdürlüğü çalışanlarına set Tepki.

Muhtar Caim Akçora 200 Haneli Köyümüzde Fiğ desteklenmesi 11 kişiye çıkmış. Böyle rezalet görmedik.Bizim tek geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık sağ olsun ilçe tarım yaptığı bu keyfi uygulamalarla bizi de bu işten soğuttular.

Köylülerimiz zor şartlarda tarlasını ekip biçiyor.Mazot beş milyona dayanmış.Tohum pahalı.Biz yinede toprağımız boş kalmasın ekip biçelim toprağı işleyelim istiyoruz.Bunun yanında da devletin verdiği desteklerden de faydalanmak hakkımız.

- 40 derecede yaşam savaşı resmen veriyoruz.Yazın kuraklık bir yandan dolu bir yandan ektiğimiz tarlalardan zaten verim alamıyoruz.

Emin olun ki anlımızın teriyle ektiğimiz tarlalardan aldığımız mahsul zaten masrafımızı karşılamıyor.
Birde ilçe tarım devletin verdiği destekden bizi mahrum bırakınca ekip biçmemizin bir anlamı kalmıyor.Biz de göç edip gidelim bu zor coğrafya da hayat zaten zor.Batıda kimse fiğ ekmez fiği dahi çoğusu bilmez ama fiğ parası alırlar.Biz ektiğimiz halde fiğ desteği alamıyoruz.

Vekil Bu İşe El Atsın

Milletvekili bu işe el atsın diyen muhtar Caim Akçora ;vekil bize sahip çıksın bu işi tarım bakanıyla mı çözer nasıl eder bilmiyorum ama hiç kimsenin hakkı yok bu halkı mağdur etmeye diyerek tepkisini dile getirdi.İl Tarıma dilekçe yazarak tepkisini dile getiren muhtar gerekirse tarım bakanına ve başbakanada dilekçe yazarak mağduriyetlerini dile getireceğini belirtti.
Saman Döken Köyü Muhtarı
Caim Akçora

Mollahasan Köyü Muhtarı Bu Sorun 54 Köyün Sorunudur

İlçe tarım müdürlüğünün doğrudan gelir desteklemesi listesine bir tepkide Mollahasan Köyü Muhtarından geldi

Mollahasan Köyü Muhtarı Birol Fındıkçı ilçe tarım müdürlüğünün kendi köyüne yaptırım uyguladığını belirtti.

Muhtar Birol Fındıkçı Yaptığı açıklamada İlçe Tarım Müdürü Ertan Doğan'dan köyümüze gelecek ekibin içinde ilçe tarımda çalışan Okan isimli ziraatçının olmamasını istedik.Bana neden istemediğimiz söylediler bende Okan'ın tavırlarından köylünün rahatsız olduğunu ve başkasının gönderilmesini istedim.Bundan dolayı ziraatçılar bize tavır alarak yaptırım uyguladılar köyümüz 4/3 oranında mağdur edilmiştir.

Mağduriyetimizin sorumluları kimse cezasını çeksinler.İlçe tarım müdürlüğün de ki ziraatçılarla konuşulmuyor bile köylüye bakışları çok farklı, Müdür Ertan Doğan iradesini ortaya koysun halkı mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur.Bu sorun 54 pare köyün sorunudur .Desteklemeden 54 köyümüzde mağdur edilmiştir.

Bizim köyümüz de ki tarlaların %90 nı doludan zarar gördü.Devlet bu konuda bize destek olmadı.Birde şimdi biz bu desteklemeden mağdur olduk siyasetçiler bu konuya el atsınlar.
Muhtarlar derneği olarak toplanıp gerekli girişimlerin yapılması hatta İstanbul,Ankara Göle dernekleri de bu konuyla ilgilensinler.Bizim burada verilen destekler Batıda verilenlerin yanında deve de kulak kalır.diyerek tepkisini dile getirdi

Mollahasan Köyü Muhtarı Birol Fındıkçı

Engelliyi de Destekten Mahrum Bıraktılar

Doğrudan Gelir Desteği Listelerinin Açıklanmasıyla birlikte İlçe Tarım Müdürlüğüne tepkiler devam ediyor.

Vatandaş Köyde oturmayan bura da olmayıp büyük şehirde oturanlara fiğ desteği yazıldığını bazı muhtar ve bilirkişilerin kendilerine ve kendi yakınlarına fiğ desteği yazdırdığını hiç ekmeyenlere fiğ desteği çıktığını belirterek biz ektiğimiz halde destekleme listesinde adımız dahi yok Kaymakam Milletvekili bu işe el atsın bu soğuklarda biz derdimizi kime anlatalım ulusal basına televizyonlara mı? verelim diye tepki gösterdiler.

Engelliyi de Destekten Mahrum Bıraktılar

Büyükaltunbulak Köyünden %99 engelli Olan Gürbüz Erdem(Kaya) Bende büyükaltunbulak köyünde oturuyorum ben yüzde doksan dokuz engelliyim ben 30 dekar fiğ tarlam var, ben tarlaya gidemediğim için yazmadılar ilçe tarıma dilekçe verdim bir sürü engel çıkardılar defalarca müdürü aradım benimle düzgün konuşmadı bile imza toplayıp bakanlığa gönderelim benim tarlam kime yazıldı cevabını bekliyorum.Diyerek içinde bulunduğu durumu dile getirdi.

Özellikle ilçe tarım müdüründen ve ziraatçilerden şikayetçi olan köylüler Koca köyü bir günde bütün tarlaları nasıl gezdiniz.Bizim ekili olan fiğlerimizi kime yazdınız.Burada olmayan ve burada oturmayanlara fiğ desteği yazmışsınız bizim tarlarımızı tarlası olmayan burada olmayanlara mı yazdınız? Sizi kim yönlendirdi?Bütün bu soruların cevabını isteyen köylüler imza toplayıp şikayetçi olacaklarını belirttiler.

Büyükaltunbulak Köyü SakiniGürbüz Erdem

Gidin Hakkınızı Başka Yerde Arayın

Filizli (sivin) Köyü sakinlerinden Süleyman Alabay ben ve akrabam olan Tekin Alabay ile beraber ilçe tarıma doğrudan gelir desteklemesi askı listesine itiraz için dilekçe vermeye gittik.

Biz tarlalarımıza fiğ ektik fakat listede ismimiz yok.Hiç ekmeyenler ve burada oturmayanların ismi var herkes itiraz dilekçesi veriyor bizde dilekçe vermek için ilçe tarıma gittik ora da ki memura kime dilekçe vereceğimizi nasıl vermemiz gerektiği hakkında bilgi almak istedik.
Orda ki memur bize afra tafra yabarak boşuna dilekçe vermeyin itiraz hakkınız yok hiçbirşey değişmez dedi.
Akrabam olan Tekin Aydın biz buraya hakkımızı aramaya geldik biz tarlalarımızı ektik sizde gelip tespitini yaptınız neden listede ismimiz yok dedik.O da siz gidin hakkınızı başka yerde arayın kaymakama gidin burada yüksek sesle konuşamazsınız diyerek sert çıkışınca ortam bir anda gerginleşti.

Polis çağırdı gelen polis memuru araya girerek Tekin Alabay'ın kolundan tutarak bizi dışarı çıkardı.
Soruyorum size biz hakkımızı nerde arayacağız?Bunların yaptığına ne denir.Kendi yaptığı hatalarını bizim üzerimize yıkmaya çalışıyor.Biz nereye gideceğiz bu memleket sahipsiz mi?diyerek tepkisini dile getirdi

Sivin Köyü Sakini Süleyman Alabay

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Muhtarların, ve, Köylünün, İlçe, Tarıma, Tepkileri,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.